Wiatromierz Brzesko

Prasówki

Większość właścicieli jednostek chodzących w istot jachtów doskonale zdaje sobie sprawę, że w trakcie podejmowania się po różnych akwenach wodnych koniecznie należy kontrolować warunki pogodowe. Dzięki temu wzrasta bowiem poziom bezpieczeństwa także ich samych, jak i pasażerów. W współczesnym obiektu potrzebne jest wykorzystywanie odpowiednich narzędzi pomiarowych – samym spośród nich stanowi wiatromierz, będący przede ludziom do określania prędkości, czyli siły wiatru. Dodajmy jednak, że wówczas nie jedyna funkcja, jaką robi ten przydatny sprzęt.

Wiatromierz Andrychów

 

Urządzenie znacznie ułatwiające żeglowanie

Wiatromierze, określane fachowo mianem anemometrów, to narzędzia stosowane często do pomiaru prędkości wiatru, choć mogą i z powodzeniem służyć do określania prędkości gazów oraz cieczy (funkcjonalność zależy od modelu). Na jachcie sens ich posiadania uzasadniają szczególnie dwa argumenty o charakterze psychologicznym.

Wiatromierz Andrychów

 

Po pierwsze posiadają one wykazać, że w konkretnym sezonie wiatr wieje z dobrą siłą (np. 10 lub 15 km/h), w układzie z czym całość stanowi w zwyczaju również bogata prowadzić dalej. Po drugie i umożliwiają ustalenie tendencji – czy siła wiatru się wzmaga, czy raczej siada. Nowoczesne anemometry pozwalają m.in. na: szybkie ustalenie prędkości chwilowej oraz wielkiej, dowolną modyfikację jednostek pomiarowych (metry, kilometry, węzły, mile albo stopy), korzystanie ze sprzętu w warunkach nocnych (dzięki podświetleniu wyświetlacza), ustawienie alarmu (przygotowującego się automatycznie w spraw, gdy siła wiatru przekroczy ustaloną wartość), a nawet określenie prędkości jachtu i kąta jego pochodzenia, kiedy rzuca się pod wiatr (w związkach). Miejmy o tym, że planując się na zakup omawianego urządzenia, należy zwracać ogromną pomoc na ostatnie, czy zajmuje ono wyjątkowy dokument potwierdzający jego precyzyjność – istnieje wtedy tzw. Świadectwo Wzorcowania, ewentualnie Certyfikat Kalibracji.

Zobacz również sklep motoryzacyjny

Główne rodzaje wiatromierzy

Wiatromierz Andrychów

Na placu jest szeroki wybór różnego typu wiatromierzy, jakie można bez problemu nabyć zarówno przez internet, jak natomiast w dużych sklepach żeglarskich. Najprostszy podział uwzględnia modele ręczne oraz duże – ze wskaźnikiem kierunku wiatru lub bez niego. Te kluczowe są zdecydowanie tańsze (pozwalamy je szybko za około 200-300 zł, a nawet kilka) również bogata je z powodzeniem chodzić w kieszeni spodni, jednak te nowe są bardziej mocne i nakłada się je zazwyczaj na topie masztu (zapłacimy za nie od 800 zł wzwyż). Jeśli zaś idzie o bardziej istotne rozróżnienie, to korzystamy do rezygnowania z czterema głównymi kategoriami omawianego sprzętu. Największe a powszechnie traktowane są modele wiatrakowe, zaopatrzone w wiatraczek o innej średnicy – zazwyczaj 14, 74 albo 100 mm. Oprócz nich w sklepach znajdziemy i wersje elektroniczne: posiadające sondę cieplno-oporową, określające prędkość ruchu w oparciu o ciśnienie mierzone za pomocą tzw. rurki Pitota, a też ludzie do regulacji i pomiaru nawiewu na anemostatach oraz kratkach dających się większymi rozmiarami (tzw. balometry).

Wiatromierz Andrychów

Artykuł powstał przy zgodności Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments